KINO-KONCERT

Instytut Konfucjusza UAM zaprasza na kino-koncert chińskiego niemego filmu Bogini (Shénnǚ 神女) Wu Yongganga (吴永刚) (1934). Napisy w języku polskim.

Spektakl odbędzie się w kinie Apollo, ul. Ratajczaka 18 w Poznaniu http://kinoapollo.pl , w piątek, 18 listopada 2011 o godz. 20:00.

WSTĘP WOLNY!

plakat_poznan

Bohaterką tego wielkiego klasyku niemego kina chińskiego jest młoda kobieta, która prostytuuje się, aby móc wychować dziecko. Bezskutecznie usiłuje uwolnić się od wykorzystującego ją człowieka, w ręce którego wpadła. Dziecko rośnie i idzie do szkoły, jednak rodzice innych uczniów, poznawszy jego "pochodzenie", domagają się usunięcia go. Władze szkoły przyznają im rację, pomimo współczucia dyrektora dla sytuacji młodej kobiety, która wobec tego postanawia przenieść dziecko do innego miasta, gdzie będzie mogło kontynuować naukę. Wtedy jednak dowiaduje się, że sutener ukradł i roztrwonił jej oszczędności.

To pierwszy i najsłynniejszy film Wu Yongganga. To także jedna z wielkich ról Ruan Lingyu (阮玲玉), w której wykazuje najwięcej ekspresji i wyczucia. Sama jej obecność porusza widza, a ujęcia, powściągliwe i powolne, wspaniale podkreślają eleganckie piękno tej gwiazdy niemego kina, która była idolem młodych intelektualistów, zanim w wieku 25 lat nie popełniła samobójstwa, tworząc w ten sposób swoją legendę.

Muzyczna partycja tego kino-koncertu została skomponowana w 2010 roku przez Baudime'a Jama na zamówienie Festiwalu w Anères. Kompozytor, członek Związku Kompozytorów Muzyki Filmowej (UCMF) i autor wielu ścieżek dźwiękowych do filmów niemych i krótkometrażowych, jest jednym z nielicznych specjalistów tego szczególnego gatunku muzyki.

Projekcji filmu będzie towarzyszył Kwartet Prima Vista. Założony w 1997 roku, jest jedynym kwartetem smyczkowym posiadającym w repertuarze kino-koncerty i jednym z niewielu zespołów wykonujących oryginalne akompaniamenty do filmów niemych, Kwartet występował z sukcesem na wielu festiwalach we Francji, Europie (Hiszpania, Włochy, Rosja, Polska, Niemcy, Wielka Brytania) i poza kontynentem (Stany Zjednoczone i Afryka). Tej jesieni zaprezentował kino-koncert „Bogini” na Festiwalu filmu chińskiego w Paryżu, a następnie w wielu Instytutach Konfucjusza we Francji.

SKŁAD KWARTETU:

Elżbieta GŁADYS      Pierwsze skrzypce

Benjamin FABRE       Drugie skrzypce

Baudime JAM           Altówka; kompozycja

Frédéric DEVILLE      Wiolonczela

img img

zdjęcia dzięki uprzejmości Baudime'a Jam

Mamy więc okazję, by odkryć arcydzieło kinematografii chińskiej, doświadczając równocześnie seansu filmowego z heroicznych czasów kina niemego, oddalonego o lata świetlne od technologii Dolby i THX – prawdziwego, żywego spektaklu, który łączy odkrywanie dziedzictwa kinematografii z muzyczną kreacją.

Recenzje prasowe:

"Bogini jest uszlachetniona i uwznioślona kompozycją Baudime'a Jama, który potrafił wykorzystać powściągliwość i powolność filmu, tworząc mroczny, głęboki nastrój, gdzie liryzm nie jest jednak nieobecny. Akompaniament muzyczny do filmu wymaga wielkiego rygoru – Kwartet Prima Vista jest w tym doskonały."

- Dominique Amatulli, La Montagne

"Chwila czystego szczęścia – trudno wyrazić słowami dokonanie Kwartetu Prima Vista, który dał zapierający dech w piersiach kino-koncert. Wydarzenie artystyczne, wyjątkowy spektakl."

- Caroline Musquet, Le Journal de Saône et Loire

"Muzycy-wirtuozi, w całkowitej symbiozie z historią i bohaterami. Prawdziwe przedstawienie."

- Emmanuel Daligand, Le Journal de Saône et Loire

"Muzycy zwielokrotnili liryzm obrazu w jego epickich i melodramatycznych niuansach, dosłownie przywracając filmowi życie. Prima Vista pozwala ciszy śpiewać."

- Julie Ho Ha, La Montagne

"Muzycy oczarowali publiczność […] wysokiej jakości oryginalnym akompaniamentem muzycznym. Kompozycja Baudime'a Jama, ze swą charakterystyczną jednolitością stylistyczną, idealnie pasuje do obrazu."

- Jérôme Tati, La Montagne

"Najlepszy akompaniament niemego filmu, jaki dane mi było usłyszeć."

- Lisa Nesselson, Variety

"Wspaniały akompaniament."

- Dorota Wąs, Gazeta Olsztyńska

"Dysponując niemal nadmiarem strzał w kołczanie swego geniuszu, Baudime Jam wydaje mi się jedną z naszych największych nadziei. Rzadko coś w muzyce wzrusza mnie bardziej niż jego wewnętrzny liryzm."

- Jean Alain Joubert, Les Amis de la Musique Française